Klima Bakım

Araç klima genel bir tanım olarak; araç içerisindeki yoğun sıcaklık ya da fazla soğuk olan ortamı ideal hava sıcaklığına getirmeye yarayan bir teknoloji olarak tanımlanabilir. Bazı durumlarda da araç içindeki ortamın nemini alarak, rahat sürüş kolaylığı sağlamaktadır. Klima kullanımı için madde değişimi olması şarttır. Bu yüzden fiziksel işlerden yararlanması gerekmektedir. Klima etkisi sıvının buharlaşması sonucu oluşmaktadır. Basınç altında olan bir gaz aniden genleşirse, soğuk hava oluşumu olmaktadır. Basınç arasındaki fark ve buharlaşma hızı ne kadar çok olursa soğuk üretimi de o kadar fazla olacaktır. Klima kullanımı serinletme sistemi üzerine kurulu denilebilir. Serinletme; ortamdaki sıcak havanın çekilmesi sonucu, araç içerisindeki ısının düşmesine denir. Sistemde kullanılan gaz, sıvı halden gaz hale geçmektedir. Bu mantık kısaca; ortamdaki ısıyı ya da soğuk havayı iç haznesine çekerek, ortamı ısıtır ya da soğutur. Serinletmeyi etkileyen bazı faktörler bulunmaktadır. Bunlar; havanın sıcaklığı ya da ortamdaki nem, otomobilin hızı ve motor devri, araç içine güneşin etkisi ile sıcaklığın girişi, havalandırma sistemindeki ısı girişi, kapı fitillerinden hava girişi olarak sayılabilir. Araç içine düşen güneş etkisi ve sıcak girişi bazı değişiklikler gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; ön camlar ile arka camlar araç içerisine düşen güneş etkisi aynı değildir.

            Araç klimasının kullanım amaçları; Herhangi bir zamanda, özellikle yaz aylarında araç kullanımı oldukça zor olabilmektedir. Aşırı sıcak bir ortamda araç kullanımı zor olacağından, park halinde duran araç için öncelikle kapıları açılarak havalandırılmalı ve ardından motor çalıştırılarak, klima açılmalıdır. Araç sıcaklığı, klima sayesinde istenilen derece ayarlanabilmektedir. Bu durum bazen manüel (elle) ya da otomatik olarak yapılabilmektedir. Araç klimaları genellikle 18°C ile 32°C arasında olmaktadır. Otomatik klima sistemlerinde araç içerisindeki sıcaklığı, istenilen sıcaklık sabit şekilde tutulabilmektedir. Aynı zamanda öncelikle serin havalarda görülen bir durum da araç içerisindeki nem sonucu oluşan, buğulanmadır. Klima olmayan araçlarda bu durum bir bez yardımı ile sürekli temizlenirken, klimalı araçlarda buna gerek kalmamaktadır. Araçta buğulanma sonucu açılan klima sayesinde, araç içerisindeki fazla nem gidecektir. Klimaların dış tarafında bulunan bir de polen filtresi vardır. Bu sayede araç içine temiz hava alınmaktadır. Araçlarda tahmin edildiği gibi, toz ve egzoz her zaman için olmaktadır. Bu dumanlardan araç içerisinde korunmak için, hava sürkilasyon düğmesine basılmalıdır. Bu sayede içerideki hava devridaim yapar, ancak bu sürkilasyonu çok uzun süre kullanmamak gerekir. Çok uzun süre kullanıldığı takdirde, gerekli temiz hava değişimi istenilen derecede olmamaktadır.

            Araç klimasının genel olarak görevi; yolculukta konfor sağlamaktır. Araç içerisindeki klima sessiz bir şekilde kötü havayı gidermeli, ortam içerisindeki havayı istenilen dereceye getirmeli ve nem oranını düzenlemelidir. Bunları yaparken aynı zamanda hava sirkülasyonunu da sağlamalıdır. Genel olarak bakıldığında otomobil içindeki ortam sıcaklığı ile dışarıdaki hava sıcaklığının farkı 20°C’yigeçmemelidir. Bir araç klimasındaki temel parçalar; kompresör, kondensör, nem tutucu filtre, genleşme valfi ve evaporatör olarak sayılmaktadır. Araç klima sistemi kapalı bir sistem olarak geçmektedir. Kompresör borular ile kondensör’e, kondensör de nem tutucuya bağlıdır. Nem tutucu genleşme valfi’ne, genleşme valfi de evaporatör’e bağlıdır. Yani genel olarak tüm parçalar birbirine bağlı şekilde çalışırken, soğutma gazı bu parçalardan geçmektedir.

            Nasıl çalışır?

Motor tarafından gönderilen kompresör, buhar şeklinde olan maddeyi kondensör’e gönderir. Bu madde burada soğuyarak sıvı hale dönüşmektedir. Sonrasında, sıvı hale gelen madde genleşme valfi üzerinden evaporatör’de buhar haline gelmektedir. Orada soğur ve havaelektrofan tarafından araç içerisine verilir.

Araç klimaları, manüel ve otomatik olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Manüel Klimalar; araç içindeki yolcular ve sürücü tarafından ayarlanabilir ve değiştirilebilir. Manüel klimalar, otomatik klimalara nazaran biraz daha farklılık göstermektedir. Bu farklardan biri; dolaşım hızıdır. Manüel klimalarda üç farklı dolaşım hızı bulunmaktadır. Fan motor grubu üç dolaşımın birleşimi ile hareket etmektedir. Bu tip klimalarda gerilim sabit kalmaktadır. Otomatik klimalar da yolcu ve sürücü tarafından ayarlanır ancak sadece bir kere olmak şartı ile. Otomatik Araç kliması, bir kez ayarlanarak otomatik mod’a getirilir. Bu şekilde klima sürekli ortam sıcaklığına göre hareket eder. Bu tarz klimalar konforu sağlayabilmek için, çeşitli sensörler ile donatılmışlardır. Otomatik klimalarda, manüel klimalara nazaran, çok daha fazla dolaşım hızı bulunmaktadır.

Lütfen telefonunuzu dik konuma getiriniz.

Aracınızın
Markasını Seçin

Alfa Romeo Alfa Romeo
Alpine Alpine
AMC AMC
Anadol Anadol
Aston Martin Aston Martin
Audi Audi
Austin Austin
Bentley Bentley
BMW BMW
Bugatti Bugatti
Buick Buick
Cadillac Cadillac
Chery Chery
Chevrolet Chevrolet
Chrysler Chrysler
Citroën Citroën
Dacia Dacia
Daewoo Daewoo
Daihatsu Daihatsu
De Tomaso De Tomaso
DeSoto DeSoto
Dodge Dodge
DS Mobiles DS Mobiles
Ferrari Ferrari
Fiat Fiat
Fisker Fisker
Ford Ford
Gaz Gaz
Geely Geely
GMC GMC
Honda Honda
Hummer Hummer
Hyundai Hyundai
Ikco Ikco
Infiniti Infiniti
Jaguar Jaguar
Jeep Jeep
Kia Kia
Lada Lada
Lamborghini Lamborghini
Lancia Lancia
Land Rover Land Rover
Lexus Lexus
Lincoln Lincoln
Lotus Lotus
Mahindra Mahindra
Marcos Marcos
Maserati Maserati
Maybach Maybach
Mazda Mazda
McLaren McLaren
Mercedes Mercedes
Mercury Mercury
MG MG
Mini Mini
Mitsubishi Mitsubishi
Morgan Morgan
Morris Morris
Moskwitsch Moskwitsch
Nissan Nissan
Nobel Nobel
Oldsmobile Oldsmobile
Opel Opel
Peugeot Peugeot
Plymouth Plymouth
Pontiac Pontiac
Porsche Porsche
Proton Proton
Rambler Rambler
Renault Renault
Rolls-Royce Rolls-Royce
Rover Rover
Saab Saab
Seat Seat
Skoda Skoda
Smart Smart
SsangYong SsangYong
Subaru Subaru
Suzuki Suzuki
Tata Tata
Tesla Tesla
Tofaş Tofaş
Toyota Toyota
Trabant Trabant
Triumph Triumph
Volkswagen Volkswagen
Volvo Volvo